Teksty o Polskiej PokeScenie z Volcanion.pl

Odkopałem teksty o Polskiej PokeScenie, które publikowałem na volcanion.pl (Projekt Volcanion), mojej stronie działającej w latach 2015-2016. Znalazłem trzy dość obszerne teksty z okresu luty-marzec 2016. Mowa w nich o takich stronach i forach jak Pokémon Valhalla, PokeSerwis, Projekt Volcanion, Pokémon Polska, Wikinezka, Tin Tower, PokeSpecial, Pokémon Go Polska, WAW Pokémon, Lati Forum, Omastar czy PokeCollect. To jeszcze teksty sprzed startu mojego dawnego bloga. Publikuję je dla zachowania i promowania historii PokeSceny.
1. Polska PokeScena w 2016: nadchodzi nowy ład?
Od lat słychać głosy wieszczące nieuchronny upadek Polskiej PokeSceny, właściwie niemal od samego jej początku. Moim zdaniem jest to raczej proces nieustannych zmian – strony powstają i upadają z przyczyn przeróżnych – a to sam administrator decyduje się na powołanie do życia nowej strony, a to jakiś temat jest tak nośny, że po prostu prędzej czy później musi powstać poświęcony mu portal. Polska PokeScena, wbrew obiegowej opinii, wcale nie staje się hermetyczna – przeciwnie – zakleszcza się z innymi środowiskami, portalami, staje się odbiciem współczesnego Internetu!
Polska PokeScena
Usystematyzujmy, co w ogóle określamy mianem Polska PokeScena (PPS) – najprościej mówiąc jest to ogół stron o tematyce Pokémon w Polskim Internecie, czyli wszelki materiał wytworzony przez fandom. Określa jednak bardziej stronę twórców niż odbiorców, których trafniej nazywać po prostu fandomem.
Gry online i PBF Pokémon
Problem sprawia sklasyfikowanie wszelkich gier online’owych Pokémon – różnej maści RPG przeglądarkowe i nakładki Tibii. Wykorzystują wizerunki Pokémonów, na ich forach tworzą się społeczności, ale jednak nie są one z założenia twórcze, raczej nastawione bezpośrednio na zysk i komercję. Z tych powodów tym razem pominiemy tematykę gier Pokémon w polskiej sieci. Pozostawię to na osobny tekst.
Drugą gałęzią, o której tym razem też tylko wspomnę jest PBF Pokémon. Istnieje wciąż kilka aktywnych na tej płaszczyźnie tworów, choć w zeszłym roku ich ilość znacznie zmalała. 2015 był dla fandomu słabym rokiem, co spowodowało przerzedzenie w różnych dziedzinach, także w PBF-ach. Akurat zmniejszenie znaczenia tego typu rozrywki zostało przypieczętowane przez wypomniane wcześniej gry online’owe Pokémon – od czasu pojawienia się PokeLife zgodnie w większości upadły lub podupadły. Obecnie PBF-y znajdują się głównie na hostingach tzw. gotowco-darmowcowych, choć dawniej występowały na każdym dużym pokemonowym forum ogólnotematycznym.
Ostatni rok na Polskiej PokeScenie
2015 z uwagi na mało wydarzeń w świecie Pokémon, np. braku nowych gier z serii głównej, był dla PokeSceny czasem stagnacji. Oczywiście nie popadajmy w skrajności, bowiem rok ów przyniósł m.in. wejście gier Pokémon na rynek smartfonów (konkretnie platformy Android i iOS, zaś Windows Phone jest pomijany) dzięki grze pochodzącej z konsoli Nintendo 3DS – Pokémon Shuffle. W skrócie – rok niezbyt sprzyjał czynnikom stronotwórczym, nawet istniejące projekty zostały uśpione.
W wyniku wspomnianych wcześniej okoliczności obumarło hitowe forum roku 2014 – Lati Forum – które już wiosną miało spore problemy z aktywnością, ale dzięki żywej społeczności wytrwało do lata. Potem już nie powróciło do stanu świetności. Jedynym forum, które zachowało aktywność było Pokémon Valhalla Forum. Jeśli chodzi o strony, to PokeSerwis bardzo szybko po starcie odpuścił, co związało się także z brakiem działań kreatywnych Pokémon Valhalli. Takie twory jak Pokémon Polska, PokeCollect, Tin Tower, Lati Forum zakończyły rok fatalnie i trudno szukać wyjścia w ich sytuacji – choć istnieją, to ich los raczej jest już przesądzony.
Nieźle za to mają się strony traktujące o poszczególnych zagadnieniach – Omastar o PTCG i PokeScecial o mandze. Widać trafienie w odpowiednią niszę daje możliwość utrzymania się na powierzchni w niełatwej sytuacji. Niestety Tin Tower nie dało rady utrzymać się w niszy rozgrywek Wi-Fi. Powód jest prosty – one wcale nie są aż tak niszowe. Ponadto dołączyły dwie inne przyczyny – fuzja Tin Tower z Pokémon Valhallą i późniejsze problemy techniczne tej strony, po których do dziś strona nie działa w pełni.
Dodajmy, że wciąż aktywna na Polskiej PokeScenie jest jedna Wiki – Pokepedia. Istnieje ponadto najstarsza Wikinezka, ale z uwagi na usterki techniczne, aktualizowanie jej jest problematyczne.
Podsumowując skutki roku ubiegłego – PokeCollect, Pokémon Polska, Tin Tower i Lati Forum zdecydowanie są w stanie wegetacji, a nie tworząc niczego nowego, zgodnie z sentancją kto stoi w miejscu, cofa się właściwie regresują. PokeSerwis po długich problemach wrócił do aktywności i stanowi pewien PPS-owy plankton, ale żywy plankton! Utrzymały się serwisy, które dają odczuć swoją unikalność – Omastar, PokeSpecial, Pokepedia. Pokémon Valhalla wciąż jest pozostawiona sama sobie – administratorzy traktują stronę, jako powierzchnię reklamową dla innych swoich projektów np. WAW Pokémon, czy Antygaming. Sytuacja tej nie jest tragiczna, jak pozostałych tylko ze względu na wysoką pozycję w wyszukiwarce Google.
Polska PokeScena w 2016: nadchodzi nowy ład?
Tezę tę będę opierał na dwóch kwestiach – wydarzeniach ze świata marki Pokémon, a także na współczesnym kształcie Internetu. Rok 2016 jest wyjątkowy – obchodzimy 20-lecie Kieszonkowych Stworów (światowa akcja #Pokemon20), ma odbyć się premiera hitowej gry Pokémon Go na Androida i iOS-a, ponadto Pokemony wchodzą na stacjonarną konsolę Nintendo Wii U produkcją Pokken Tournament, ukazuje się nowa gra Pokémon Super Mistery Dungeon, w Polsce niebawem nowe odcinki anime. Przy okazji urodzin marki za pewne dostaniemy też kolejną bombę. Może nawet nowe gry główne, albo VII generacja? Szczególnie wielką popularnością cieszy się Pokémon Go, o którym piszą największe serwisy branżowe. Powstają też strony poświęcone specjalnie tej grze, również w języku polskim.
Zmiany wymusza także współczesny wygląd Internetu – jest coraz mniej for, za to powstają grupy na Facebooku. Obecnie najpopularniejszymi polskimi grupami Pokémon na Facebooku są Pokémon Polska i Polscy Pokefani. Grupa na Facebooku jest po prostu nieco wygodniejsza – nie wymaga oddzielnej rejestracji, ponadto użytkownicy częściej wchodzą na serwisy społecznościowe niż na strony o Pokemonach. Widoczna jest nowożytna tendencja do gromadzenia wszelkich informacji w jednym miejscu. Jeśli chodzi o fanpage, to jest tylko jeden duży samodzielny – Pokémon Polska – oraz fanpage Pokémon Valhalli.
Inne portale społecznościowe nie gromadzą tak wielu polskich Pokefanów, na Twitterze i Google+ trudno znaleźć jakiekolwiek grupy, zwłaszcza zorganizowane. Wyjątkiem jest serwis Wykop, gdzie odbywa się wiele dyskusji, ale nie są one zorganizowane.
Z polskiej perspektywy moja teza nie powinna dziwić – codziennie mamy emisję anime i codziennie dystrybutor Nintendo Polska – ConQuest Entertainment rozdaje kody na eventowego Mew do gier X/Y/Omega Ruby/Alpha Sapphire. W połączeniu z globalnymi ruchami Nintendo naprawdę możemy myśleć o małym powrocie Pokemanii!
Analiza starszych stron
O ile mogę się rozwodzić nad Pokémon Valhallą, czy PokeSerwisem, to o sytuacji PokeCollect, Pokémon Polska, Lati czy Tin Tower już napisałem wszystko co chciałem – serwisy te miały niegdyś dużą wagę dla fandomu, obecnie są porzucone, często znajdują się nawet poza zainteresowaniem administracji (z tym, że to akurat nie musi być problem, spójrzcie na Valhallę). W tym fragmencie skupię się na Pokémon Valhalli, PokeSerwisie, WAW Pokémon, Omastarze i PokeSpecialu.
Pokémon Valhalla

Pokémon Valhalla to strona, która aktywność zawdzięcza głównie wyszukiwarce Google oraz starej grupie użytkowników. Praktycznie działa jako miejsce dyskusji w ShoutBoxie i jako giełda, bo ma spory zasięg. Z uwagi na wiele wejść forum jest dosyć żywe, jak na takie zainteresowanie administracji. Jeśli chodzi o stronę – Pokémon Valhalla dawno temu wdrożyła tajny plan, o czym pisał już w 2011 roku Tajemniczy Doktor/Ifrexalis/Jack:
A co w tym dziwnego? ‚Kieszonkowe Potwory’ są BARDZO męczące – i nikt kto nie zna ich od drugiej strony (dostarczania informacji czytelnikom) nie ma tutaj przekonujących argumentów. Seria już oficjalnie zatacza ósemki – motyw z zabraniem głównemu bohaterowi (Satoshi) lat z życiorysu i rozpoczęciem jego dorastania od nowa jest ewidentnym dowodem na brak pomysłów i domykanie cyklu. Do tego chęci – chęci jest tym mniej im wyżej się celuje w przyszłości. Daru już wie czemu oddałem mu swojego czasu pałeczkę i wydaje się, że z podobnych względów robi teraz podobnie. Nie zdziwię się jeśli przy braku konkretnych kandydatur zostanie wdrożony ostatni plan bodaj autorstwa Senseia i Waldka – czyli zamrożenie strony w takim stadium, by dostarczała informacji i zarazem była świadectwem pracy wszystkich zaangażowanych w projekt Friends/Crystal/Johto Power/../Valhalli – nie aktualizowaną wcale, bądź raz na jakiś czas.
PokeSerwis

PokeSerwis powrócił po latach. Po kilku miesiącach zapowiedzi otworzył się, podziałał około miesiąca i, niestety, redakcja rozpierzchła się, każdy w swoją stronę. Przez długi czas strona była sporadycznie aktualizowana. Na szczęście obecnie jest już lepiej i wrzucane są tam najnowsze nowinki. W międzyczasie PokeSerwis zamknął swoje forum, z uwagi na wielomiesięczną, zerową aktywność. Niemniej, dla mnie, jak i wielu starszych użytkowników, pamiętających starą wersję serwisu, strona nie okazała się zbyt atrakcyjna…
WAW Pokémon

WAW Pokémon lansowany jako Pokebook (Pokemonowy Facebook) nie odniósł sukcesu. Zamiast być uniwersalną platformą komunikacji, stał się raczej miejscem spotkań starych użytkowników Forum Revival, którzy często nawet nie piszą o Pokemonach. Vulpi błędnie ocenił sytuację, twierdząc że ludzie chcą pokemonowego serwisu wyglądającego jak Facebook. Oni po prostu chcą Facebooka! Zreflektował się jednak i teraz zakłada dziesiątki facebookowych fanpage’ów i grup. Niestety, nie można nazwać WAW sukcesem – gdyby nie tzw. „współpraca” z Valhallą pewnie mało kto by o nim w ogóle wiedział.
Omastar i PokeSpecial

Omastar to wyszukiwarka kart i strona o Pokémon TCG. Forum Omastara powstało po zamknięciu forum sklepu ISA.pl, który sprzedaje karty PTCG w Polsce. Natychmiast przeniosła się na nie społeczność graczy karcianki. Forum jest bardzo aktywne i szanowane w społeczności Polskiej PokeSceny. W żaden sposób nie grozi mu upadek, jest monopolistą w tematyce, którą się zajmuje!
PokeSpecial to strona o mandze Pokémon. Głównie Pokémon Adventures, ale i innych tytułach. Obejmuje opisy rozdziałów, postaci, ale również dowonload przetłumaczonych na język polski sklanów, a nawet możliwość czytania ich online. Podobnie jak Omastar, w swojej dziedzinie jest monopolistą.
Nowe strony Pokémon
Mówię tu o stronach, które powstały na przełomie lat 2015/2016. W tym okresie Polska PokeScena dorobiła się głównie witryn związanych z grą, o której wciąż bardzo mało wiemy – Pokémon Go. Poza nimi powstał również mój własny Projekt Volcanion…
Strony wyrosłe na fali Pokémon Go
Powstały takie strony jak Centrum Trenera Pokémon GO, czy Pokémon Go Polska. Pierwsza strona to kolejny serwis filialny WAW-ki, drugi zupełnie niezależny, wydaje się mieć duży potencjał. Ponadto trwa zbieranie zainteresowanych na grupach na Facebooku. Specyfika Pokémon Go ma duży potencjał, ale czy na tyle, żeby prowadzić o tym oddzielny serwis? Dowiemy się już wkrótce, wiemy już, że zainteresowanie w Polsce jest naprawdę wysokie!
Projekt Volcanion

Uznałem, że Polska PokeScena potrzebuje nieco świeżości w głównym nurcie! Dlatego też razem z ludźmi dobrej woli tworzymy dla Was nowy serwis, który ma stanowić stronę ogólnotematyczną, ze szczególnym uwzględnieniem tematyki Pokémon w Polsce! Volcanion.pl ma zawierać również duże zasoby publicystyki, gromadzić społeczność i działać na portalach społecznościowych. Jestem naprawdę dobrej myśli!
Strony ogólne a PPS
Należy pamiętać, że konkurencję dla stron pokemonowych stanowią też szeroko pojęte serwisy kreskówkowe czy growe. Stanowią one pewną zaporę w wyszukiwarkach. Mowa tu o stronach oferujących oglądanie odcinków anime po polsku online. Co do gier – wiele portali sili się na regularne pisanie o Pokémon Go. Blokadę stanowi także Wikipedia, wiodąca prym w wyszukiwarkach dla przeróżnych fraz.
Podsumowanie
Ogólnie rzecz biorąc fandomowi Pokémon w Polsce nie grozi upadek. Mamy do czynienia raczej z przetasowaniem lokacji oraz aktywności. Lokacja zmienia się z for na grupy facebookowe, a aktywność z twórczej na społecznościową. Nie ma w tym oczywiście niczego złego, ale jeśli my, jako PokeScenowcy, przegapimy lub nie zareagujemy na zmiany, wiele stracimy. Warto zatem analizować sytuację i dostosowywać się do niej, aby nasza społeczność była kwitnącą w przyszłych latach, nie tak, jak dzieje się to ostatnio.
Co będzie z PPS-em? Polska PokeScena trwała, trwa i trwać będzie, jednak widocznie nie ma już miejsca dla wielu już istniejących serwisów. Nie ma co się rozczulać, rynek zweryfikował zapotrzebowanie na fora Pokémon, czyniąc z większości statki widmo. Nie należy cieszyć się z upadku wielkich marek PPS-u, ale chyba najwyższy czas spojrzeć prawdzie w oczy i zaakceptować, że zmiany przyszły i na PPS.
2. Polska PokeScena 2016: nieuchronna droga do nowego ładu
Na początku miesiąca prognozowałem zmiany na Polskiej PokeScenie związane z przeróżnymi czynnikami zewnętrznymi i wewnętrznymi – od ogólnoświatowych zmian formy Internetu, przez wydarzenia ze świata Pokémon, aż do wewnętrznej sytuacji poszczególnych polskojęzycznych stron o Kieszonkowych Stworkach. Od tego czasu widzę samoczynne parcie wszelkich sił PPS-owych do właśnie tego, co nazwałem nowym ładem.
PokeCollect od kilku tygodni jest zawieszone na serwerze i nie wiadomo, czy i kiedy wróci, a jako osoba najbardziej zainteresowana wiem tyle, że nic na taki powrót, póki co, nie wskazuje, choć możliwe że jeszcze miło się zaskoczymy. Lati Forum i strona PokeSpecial nawiązały współpracę, ścisłą współpracę, bo doszło do połączenia ekip. W ogłoszeniu Nid czytamy:
Po półtorej roku działalności w końcu administracja zdecydowała się na forum. Jednak, w celu uniknięcia rozmnażania się kolejnego miejsca, które od nowa musiałoby tworzyć społeczność, zdecydowaliśmy się na współpracę z, już istniejącym, Lati Forum.
Oczywiście częściowo jest to przekłamanie, bo pamiętamy, że na starcie PokeSpecial miał własne forum, które jednak szybko zostało zamknięte. Natomiast w drugiej części Nid bardzo słusznie pisze o tym, że kolejne forum na PokeScenie nie jest potrzebne. Odniosę się jeszcze do kwestii forów na Polskiej PokeScenie, jednak tu odnotujmy, że Lati które było dotąd, od lata, forum-widmo zdecydowało się wreszcie na jakikolwiek ruch dążący do wyjścia z kryzysu. Od czau przyłączenia odnotowuje nieco większy ruch, choć nie ma to nic wspólnego z czasami świetności tego forum. Połączenie, w pewnym zakresie, niewątpliwie będzie korzystne dla obu stron. Tak oto zmniejszyła się faktyczna ilość obozów na Polskiej PokeScenie…
Polska PokeScena: polskie fora Pokémon
Choć, co do zasady, mogę zgodzić się z Nid, co do poglądu, że nie należy nadmiernie rozdrabniać forów na na PPS-ie, to jednak jestem też zdania, że z całą pewnością na Polskiej PokeScenie jest miejsce na co najmniej dwa Pokémonowe fora. Obecnie dobre wyniki osiąga już tylko Pokémon Valhalla Forum, możemy jednak pamiętać czasy, kiedy drugim aktywnym forum było Pokémon Polska, a potem (i przez pewien czas równocześnie) Tin Tower Forum aż wreszcie Lati Forum. Postawmy pytanie: co te fora łączyło? Otóż to, że (poza PoPL-em we wcześniejszym okresie, kiedy dobrze funkcjonowało wiele forów Pokémon) stały one w głębokiej opozycji do PVF, które co bardziej świadomych PokeScenowców odpycha. Na Tin Tower Forum w połowie roku 2012 zebrali się niemal wszyscy, którym Pokémon Valhalla Forum się nie podobało i, niczym brytyjscy zesłańcy w Australii, zaczęli tworzyć kwitnącą społeczność. Z czasem ta antyestabiszmentowa grupa przeskoczyła na jawnie trollforum – Pieseła – aż w końcu dotarła do Lati, gdzie znów się znormalizowała. Miejsce dla kolejnego forum, które potrafiłoby być zupełnie inne niż Valhalla z całą pewnością na PPS-ie jest, tylko chyba nikt nie potrafi być wystarczająco długo wystarczająco antyvalhallowy…
Pokémon Valhalla – główna problematyka

Pokémon Valhalla jest największą i najaktywniejszą polskojęzyczną stroną o Pokémonach. Zaniedbania na niej są jednak widoczne gołym okiem. Np. administrator Daru obiecał podczas niedoszłej #PokeGwiazdki, że na szczególną datę 27 lutego 2016 „pojawi się pierwsza część nowej wersji Pokedexu zawierająca informacje dotyczące gier Red Version, Blue Version i Yellow Version – w sam raz na ich premierę w ramach Konsoli Wirtualnej konsol z rodziny Nintendo 3DS.”. To już nawet nie chodzi o to, że znów nie dotrzymuje słowa i o to czy wstawi ten Pokédex za kilka godzin/dni/tygodni, tylko o to, że jest kompletnie niewiarygodny i kompletnie brak mu motywacji do prowadzenia strony. W żaden sposób nie motywuje on redakcji do jakiegokolwiek działania, ale wręcz odstrasza, bo po co robić coś, co i tak nie doczeka się publikacji.
Kolejny problem to tzw. „współpraca”. Nie widzę na Valhalli wielu żadnych nowych artykułów, ale ciągle wyskakują mi na Facebooku PV linki do WAW Pokémon i przeróżnych, niezwiązanych z Valhallą facebookowych fanpage’y. Jak to jest, że tak się dzieje? Powiedzmy dyplomatycznie, że nie wiem
Ostatni duży problem to, myślę, społeczność PV, która nie wywiera presji na administracji/daje ciche przyzwolenie na takie działanie. No cóż, bez wymarszu nie ma szans na zmianę postawy administracji. Kiedyś chociaż użytkownicy, w tym ja, byliśmy śmieszniejsi, bo potrafiliśmy robić bunty. Niestety obecni użytkownicy są albo na tyle złamani, że pogodzili się z takim stanem rzeczy lub nie znają po prostu powiedzenia: „morał jest krótki i niektórym znany – przestańcie u nich pisać, to przestaną być znani”.
Oczywiście żadnego z użytkowników Pokémon Valhalli nie potępiam, ale z całą pewnością, to nie jest słuszna droga.
Pokémon Direct i #Pokémon20 oraz wstrzymanie nowego ładu
27 lutego to data, która zbliża nas do nowego ładu. Został on wstrzymany przez Pokémon Direct, który dał nam zbyt mało informacji, aby na ich podstawie tworzyć znaczącą treść. Dzień 20-lecia marki także nie wniósł niczego rewolucyjnego. Dlatego zmiany na PokeScenie będą musiały jeszcze zaczekać, ponieważ z pewnością punktem kulminacyjnym okaże się najazd na PPS hord Pokéfanów spragnionych wszelkich informacji o Pokémon Go! Zwłaszcza tych, którzy ze stronami Pokémon nie mieli dotąd do czynienia!
Nowe siły na Polskiej PokeScenie
Główne nowe siły w tym roku powstaną zapewne wokół gry Pokémon Go! Osobiście stawiam najbardziej na Pokémon Go Polska, chociażby z uwagi na dobrą nazwę, domenę, obecność na portalach społecznościowych oraz zajęcie się tematyką zaraz przy jej początku. Istnieje również prawdopodobieństwo, że z czasem powstanie więcej stron traktujących o tej grze na iOS-a i Androida, co spowoduje rozdrobienie, aczkolwiek za wcześnie, aby o tym mówić. Przecież dotąd prawie nic nie wiemy o samej grze.
Jedyną stroną Pokémon w 2016 roku, o której wiem, która powstaje poza trendem Pokémon Go, jest mój własny Projekt Volcanion (Volcanion.pl), który poza dostarczaniem nowinek ze świata Pokémon, ma w przeciwieństwie do innych stron, zająć się na poważnie tematyką Pokemanii w Polsce i niejako stworzyć kompilację treści najstarszych i najnowszych ze wszystkich dziedzin Pokémona. Więcej szczegółów wkrótce!
Podsumowanie
Ostatni miesiąc przyniósł wiele zmian: (tymczasowy?) upadek PokeCollect, współpraca Lati i PokeSpecial, zakręty życiowe Tin Tower, które pokazują że PPS nie jest wcale zabetonowany i stale się zmienia, mimo że może się wydawać bez życia. Ruchy te, nawet jeśli nieodczuwalne, z czasem okażą się wielkimi zmianami np. PokeCollect ma potężną pozycję w Google, a Lati i PokeSpecial razem stanowią fajną mieszankę pozamainstreamową. Podtrzymuję swój pogląd, ze największe zmiany jeszcze przed nami, a ten rok będzie wielkim przetasowaniem dla całej Polskiej PokeSceny!
3. Tin Tower, Lati i PokeCollect – renesansy na PPS-ie
Jak już wspominałem w tekstach z cyklu Polska PokeScena: Nowy ład rok 2016 wręcz wymusza na stronach i forach zajmujących się Pokémonem wzmożoną aktywność. Odnotujmy, że prawie każdy fandom działa falowo* – odnotowuje wzrost ruchu, gdy pojawiają się nowy tytuł, potem pojawia się spadek spowodowany brakiem nowinek. Taki spadek w polskim fandomie Pokémon trwa co najmniej od początku 2015 i nie może się skończyć, bo o Pokémon Sun i Moon oraz Pokémon Go nadal w sumie niczego nie wiadomo, a gry to przecież najpopularniejszy odłam tematyki, którą zajmuje się powszechnie rozumiany PPS, oczywiście niesłusznie. W tym roku niemal co dzień pojawiają się nowinki, jednak pisać o nich nie ma komu, szkoda. Szkoda także, że w czasie spadku nie wykonuje się niczego, aby go zniwelować. Oczywiście społeczność jest w 100% fanowska, więc trudno oczekiwać od kogokolwiek poświęcenia większej ilości czasu niż trzeba, ale jednak mamy prawo się siebie nawzajem czepiać.
*a jak pan vulpi powiedział: Pokémonki stają się niszowe, więc tym bardziej
Odchodząc od czepiania się ogólników warto odnotować co pozytywnego się dzieje w tym cudownym okresie napięcia, wymuszającego aktywność. Otóż polskie strony Pokémon próbują wstawać z kolan i wznawiać aktywność! Jakże to chwalebne, że pomimo wszelkich obowiązków życiowych nasi ukochani PokeScenowcy znajdują czas, aby dostarczać nam codziennej porcji rozrywki wykonując swoje wsteczniackie ruchy. Czy to znaczy, że Daru opublikuje wreszcie Pokédex do R/B/Y? Nie, nic podobnego Kończąc złośliwości, przejdźmy wreszcie do radosnych wydarzeń ostatnich dni. PPS budzi się powoli i, dla niektórych, przerażająco! Bowiem konkurencja Pokémon Valhalli wreszcie wraca do gry, a przecież nie chce się pisać artykułów i robić coś poza reklamowaniem WAW-ki. Ufff, dobrnąłem do końca wstępu…
PokeCollect
Nasze ulubione forum z downloadem Pokémon, dawna strona PokeSerwisu i DomiX Pokemona powstała z serwerowego niebytu. PokeMan wykonał dokonał aktu uzdrowienia i forum działa od niedzieli, 6 marca, po miesiącu niedostępności. Aktywnością powalać nie może, ale dobrze, że nadal istnieje. Upadek tak ważnego dla Sceny miejsca byłby wydarzeniem tragicznym.
Czy PokeCollect będzie przywracane do życia? Były takie plany, ale trudno powiedzieć na pewno, czy zostaną one zrealizowane.

Lati Forum
Jak już pisałem, Lati podjęło współpracę ze mangową stroną Nid – PokeSpecial, nazwano to Lati x PokeSpecial.pl. Cudowne forum końcówki roku 2014, prowadzone przez powszechnie uwielbiany duet – Lunatic/Tymę i Niekuro w wyniku współpracy nieco odżyło. Niestety był to efekt raczej chwilowy i teraz, mimo sporej odpowiedzialności, znów nic się tam nie dzieje. Życzymy forumowi jak najlepiej, aby złapało PokeUrodzinowy wiatr zmian w swoje żagle i znów wzniosło się w tym szczególnym roku na miarę swoich możliwości!
Tin Tower
No i przyszedł czas na mojego ulubieńca, dla którego właściwie napisałem cały ten tekst Tin Tower zapowiada największe zmiany spośród wszystkich PPS-owych graczy i chciałbym temu serwisowi poświęcić więcej uwagi. Założyciel i koordynator projektu – Enygma – postanowił zupełnie oddać projekt (choć nie zajmował się nim osobiście już od 2014) w inne ręce. Przypadł on użytkownikowi o nicku Kei (Keisuki). Któż to? Poszukajmy odpowiedzi u mądrych ludzi:
Więc kim jest Kei? W dziennikarstwo śledcze od dawna się nie bawię, dodatkowo nie chcę innym psuć zabawy, więc nie będę teraz snuł swoich teorii. Uważam jednak, że dobrze wiedzieć kto jest adminem, a wszelkie utajone sprawy sprawią, że na końcu kryjący tylko bardziej się wstydzi
Od chwili zmiany administratora forum zostało skutecznie sabotowane – np. usunięto archiwum shoutboksa. Portal Tin tower wciąż nie został naprawiony, choć ma to zostać zrobione. Oby się udało, bo po starcie chcemy mieć przyzwoitą konkurencję
Podsumowanie
Administracje wróciły na strony i fora. Plany są. Chęci może są. Aktywności jeszcze nie ma… Zobaczymy, jak ten najcudowniejszy rok zmotywuje PokeScenowców do działania – wymusza on aktywność i wymusi jeszcze większą, oby to był najlepszy rok od co najmniej 2012, choć ma potencjał, by być nawet jak 2010 przed zamknięciem PokeSerwisu. Oby nam się!
Źródła: Web Archive/Projekt Volcanion
Zobacz też:
Polska PokeScena: definicja pojęcia
Dzień Pokémonów, Deadly Serious i Pokémon Valhalla